Jasełka w „Koronie”

przez | 31 stycznia 2022

24 i 27 stycznia grupa teatralna „Teatr Wyobraźni” wystawiła Jasełka. W tym roku przedstawienie nawiązywało do aktualnej sytuacji epidemiologicznej, a scenariusz powstał przy współudziale naszych aktorów.

Przed teatrem, zjawia się dziennikarz, który przebył daleką drogę, aby zobaczyć Jasełka, gdyż z nieoficjalnych źródeł, dowiedział się, że jest w Krakowie teatr, w którym spektakl odbędzie się pomimo lockdownu. Kiedy po przyjeździe na miejsce zastaje zamknięte drzwi i plakat: „Teatr zamknięty z powodu Wirusa”, zaczyna lamentować, a następnie głośno stuka do drzwi. W drzwiach pojawia się zaspany portier, który straszy gościa policją. Dopiero po chwili, gdy dziennikarz wytłumaczył się ze swojego zachowania, portier zaczyna z nim rozmawiać, a gdy dowiaduje się, że ma do czynienia z przedstawicielem mediów, przekupiony pieniędzmi i wiejską kiełbasą, postanawia wprowadzić dziennikarza bocznym wejściem do teatru. Na scenie trwa próba, aktorzy ćwiczą swoje role, powtarzają teksty, każdy czegoś szuka, nikt nie wie, co ma robić. Dziennikarz w towarzystwie portiera przemyka na widownię, tam siada cichutko, by nie przeszkadzać i aby nikt go nie zauważył. Niestety w tym samym czasie na scenę wchodzi dyrektor teatru, który od razu zauważa obcego gościa, a kiedy dowiaduje się, że to dziennikarz, postanawia zaprosić go na przedstawienie. Oboje zajmują miejsca w pierwszym rzędzie, ponieważ przedstawienie właśnie się rozpoczyna. Na scenę wychodzi anioł, który wprowadza nas w historię narodzenia Jezusa. Po nim wpadają diabły, chcą skłócić pasterzy, by ci nie znaleźli drogi do Betlejem i jak to w życiu bywa, juhasi pobili się o piękną dziewczynę. A w stajence Maria i Józef opiekują się Dzieciątkiem, śpiewając mu piękne kolędy. Aniołowie pomagają im swoim pięknym głosem i sprawiają, że czorty zamieniają się w potulne owieczki, zrzucają rogi i obiecują poprawę. Górale połajani przez bacę, godzą się i zgodnie wszyscy razem przybywają do stajenki, by powitać nowonarodzonego Jezusa. Wszystko to zobaczył, zanotował i opisał nasz dziennikarz, który jak się okazało był redaktorem naczelnym jednej z ważniejszych krakowskich gazet.

Nasza grupa teatralna wykazała się podczas Jasełek zarówno talentem aktorskim jak i muzycznym, ponieważ w czasie przedstawienia kolędy były wykonywane przez aktorów przy akompaniamencie akordeonu, organek i keyboardu. Mili widzowie mogli zaśpiewać kolędy i pastorałki razem z „Teatrem Wyobraźni” i wysłuchać pięknych życzeń na Nowy Rok.