Dzień Babci i Dziadka

przez | 25 stycznia 2022

21 stycznia obchodziliśmy tradycyjnie Dzień Babci i Dzień Dziadka. Dla naszych Mieszkańców przygotowaliśmy spotkanie z piosenkami, łamigłówki i dla każdego słodki upominek, a niezapomniane chwile spędziliśmy pijąc aromatyczną kawę i zajadając się słodkimi ciastami oraz owocami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że te przemiłe święta mające na celu uhonorowanie wszystkich babć i dziadków mają stosunkowo krótką historię.

W 1964 roku na łamach tygodnika „Kobieta i Życie” wysunięto pomysł wyznaczenia dnia, kiedy szczególnie będzie się czcić wszystkie babcie. Ten pomysł nie spotkał się z natychmiastową odezwą, ale też nie popadł w zupełnie zapomnienie. Rok później bowiem, za sprawą „Tygodnika Poznańskiego” rozpoczęto w Poznaniu obchody Dnia Babci. Początkowo miało to jedynie charakter lokalny i dość skromny, ale z biegiem lat idea rozprzestrzeniała się na kolejne rejony Polski.

W samym Poznaniu wszystko zaczęło się całkiem przypadkowo. 21 stycznia 1965 roku w stolicy Wielkopolski, w sztuce „Drzewa umierają stojąc” Alejandro Casony występowała Mieczysława Ćwiklińska. Wybitna aktorka obchodziła niedawno swoje 85 urodziny, a w sztuce grała rolę Babci.

Wtedy dziennikarz „Expressu Poznańskiego” Ryszard Danecki wpadł na pomysł, jak uczcić rocznicę jej urodzin i podziękować zarazem za świetny występ. Danecki wręczając Ćwiklińskiej tort i kwiaty powiedział, że to z okazji Dnia Babci, który obchodzony jest w Poznaniu właśnie 21 stycznia. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i dość szybko zrobił furorę. O poznańskim Dniu Babci pisał jeszcze tego samego dnia warszawski „Express Wieczorny”. 21 stycznia 1966 roku został ogłoszony Dniem Babci.

Dzień dziadka natomiast ma swój początek w latach siedemdziesiątych, kiedy zaczęto się zastanawiać, w jaki dzień należałoby obchodzić święto wszystkich dziadków. Telewizja Polska ogłosiła nawet konkurs na najlepszą datę dla Dnia Dziadka. Sporą popularność zdobył dzień 30 maja jako rocznica urodzin Mieczysława Fogga, ale ostatecznie data ta nie przypadła Polakom do gustu. Dzień Dziadka zaczął być obchodzony bezpośrednio po Dniu Babci, czyli 22 stycznia. Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy serdeczne życzenia z okazji Ich święta!