Spotkanie wigilijne 2021

przez | 27 grudnia 2021

Boże Narodzenie to czas spotkań, chwile zadumy, dzielenie się opłatkiem, biesiadowanie i kolędowanie. Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Tradycja opłatkowa wywodzi się z czasów początku chrześcijaństwa, kiedy wierni przynosili na nabożeństwa swój własny chleb, który po poświęceniu zanosili do domów, aby podzielić się nim z bliskimi. Znana była także tradycja wysyłania kawałków chleba bliskim, którzy nie mogli być obecni tego wyjątkowego dnia. Miało to zapewnić im pomyślność oraz pomóc zażegnać ewentualne spory.

Wierzono też, że każdy, kto w Wigilię dzieli się opłatkiem, przez cały rok nie zazna głodu i będzie mógł chlebem lub inną strawą podzielić się z ubogimi.

W naszym Domu tradycyjnie łamaliśmy się opłatkiem podczas spotkania wigilijnego terapii, które odbyło się 21 grudnia w kawiarni, przy pięknie ustrojonej choince. Od tygodni przygotowywaliśmy na zajęciach terapeutycznych stroiki, upominki, kartki i ozdoby świąteczne, teraz przyszedł czas na wspominanie przeżytych chwil, życzenia i radość
ze wspólnie spędzonego czasu. Przy dźwiękach kolęd i rozmowach czas szybko płynął, a wspaniałe ciasta i gorąca kawa wprawiły nas w cudowny nastrój.

W przeddzień wigilii w świątecznie przystrojonej jadalni, przy zapalonej świecy, Dyrekcja Domu wraz z pracownikami powitała wszystkich zgromadzonych na spotkaniu wigilijnym. Ksiądz poświęcił opłatki, a Mieszkanka naszego Domu tradycyjnie odczytała fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa. Następnie składaliśmy sobie życzenia: najpierw te oficjalne, zaraz potem, przy dźwiękach kolęd, bardziej osobiste. Cichy trzask łamanego opłatka, uściski dłoni, złożone życzenia oraz zapach ciasta i mandarynek wprawiły wszystkich w magiczny nastrój Świąt Bożego Narodzenia.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Dyrekcja Domu Pomocy życzy zdrowia, szczęścia, spokoju, spełnienia marzeń i pragnień. Niech ten piękny czas Bożego Narodzenia będzie dla nas wszystkich czasem szczególnym, pełnym ciepła i miłości, wolnym od trosk i zmartwień. Na nadchodzący Nowy Rok 2022 życzymy zdrowia, szczęścia, radości, Bożego błogosławieństwa i końca pandemii.