Spotkanie dla osób z chorobą Parkinsona

przez | 1 grudnia 2021

W ostatnim czasie nawiązaliśmy współpracę z Małopolskim Stowarzyszeniem Wspierania Chorych na choroby Picka, Wilsona, Huntingtona, Parkinsona oraz z innymi chorobami neurodegeneracyjnymi mózgu. Celem Stowarzyszenia jest m.in. poprawa życia niepełnosprawnych seniorów oraz przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu.

Do projektu została zakwalifikowana grupa dziesięciu osób. Spotkania będą się odbywać na terenie naszego Domu raz w miesiącu. Warsztaty będą prowadzić specjaliści z różnych dziedzin: psycholog, dietetyk, fizjoterapeuta.

Pod koniec listopada odbyło się pierwsze spotkanie w kawiarence, podczas, którego p. Paweł psycholog współpracujący za Stowarzyszeniem, przedstawił idee projektu. Rozmawialiśmy o problemach dotykających osoby zmagające się z rzadkimi schorzeniami neurologicznymi oraz pokonywaniu barier utrudniających codzienne funkcjonowanie. Dyskusja pozwoliła porównać różne punkty widzenia i doświadczenia uczestników, a także omówić  problemy, które najczęściej nas dotykają.

Następnie, drugi z naszych gości dietetyk p. Tomasz zaprezentował model ergonomicznych sztućców, przeznaczonych dla osób o pogorszonej sprawności manualnej. Dzięki większemu uchwytowi wykonanemu z elastycznego tworzywa widelec łatwiej utrzymać w dłoni a plastyczna, wyginająca się struktura pozwala dopasować jego kształt do indywidualnych potrzeb. Na koniec spotkania uczestnicy otrzymali kilka takich zestawów w prezencie. Mamy nadzieję, że tak udanie zainaugurowana współpraca przyniesie w przyszłości jeszcze niejedną miłą niespodziankę. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.