Wycieczka do Czernej

przez | 24 września 2021

21 września odwiedziliśmy Czerną, miejscowość położoną niedaleko Krzeszowic. To tutaj wznosi się Klasztor Karmelitów bosych, który w XV wieku ufundowała Agnieszka z Tęczyńskich, wojewodzina krakowska.

Na terenie klasztoru wzniesiono Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i Św. Rafała Kalinowskiego.

Nasza pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św., a następnie ojciec karmelita opowiedział nam historię sanktuarium, oprowadził nas po pobliskim cmentarzy klasztornym, Muzeum Misyjnym i Muzeum Klasztornym. Mogliśmy podziwić zgromadzone eksponaty i poszerzyć swoja wiedzę. W Domu Pielgrzyma zjedliśmy prowiant oraz pyszne ciasto przygotowane  w Restauracji.

Pielgrzymi przybywający do Sanktuarium w Czernej obok zasadniczego celu jakim jest spotkanie z Matką Bożą w Jej cudownym i słynącym łaskami wizerunku, mają okazję odprawienia nabożeństwa Drogi Krzyżowej w uroczym przyklasztornym parku na wzgórzu.

Czerneńska Kalwaria została zbudowana w latach 1986 – 1988. Tworzy ją 15 monumentalnych stacji, usytuowanych na cokołach w plenerze, obłożonych łamanym kamieniem. Cała ekspozycja liczy 30 trójwymiarowych figur o wysokości 2 m. Prace rzeźbiarskie zostały wykonane w pińczowskim kamieniu przez rzeźbiarza artystę Alfreda Kotowskiego przy współudziale Augusta Pogwizda, Wojciecha Szczeciny i br. Kazimierza Szczeciny – karmelity bosego.