Rowerki wodne

przez | 17 września 2021

Od czerwca do września dzięki uprzejmości Klubu Sportowego Bagry korzystaliśmy z rowerów wodnych nad zalewem. Zbiornik powstał w 1940 roku, gdy Niemcy podczas okupacji pozyskiwali tu materiał na budowę kolei. Po wojnie wydobycie żwiru i piasku trwało nadal, aż zbiornik osiągnął wielkość ponad 30 ha. Woda w Bagrach ma pierwszą klasę czystości, zbiornik jest bezodpływowy i samooczyszczający się.

Nazwa zalewu wiąże się z powstaniem zbiornika, pochodzi bowiem od urządzeń służących do pogłębiania dna zbiorników wodnych takich jak bagrownica, która wydobywa grunt z dna zbiornika oraz bagier (niem. Bagger) czyli czerparka, pogłębiarka.

Zalew otoczony pięknym Parkiem Bagry jest największym akwenem wodnym w Krakowie, jego wygląd przypomina jeziora mazurskie. Na zalewie do wodnych aktywności wykorzystuje się kajaki, rowery wodne, jachty żaglowe i windsurfing. Wieją tu dość mocne wiatry i można naprawdę dobrze pożeglować, a my pływając na rowerach wodnych podziwialiśmy
i obserwowaliśmy roślinność wodną i ptaki: kaczki krzyżówki, popularne łyski oraz łabędzie
i rybitwy, które dodają klimatu tej okolicy. Nad zalewem Bagry można również nurkować, a uatrakcyjniają to zatopione urządzenia budowlane, zwłaszcza barka z okresu powstawania akwenu. Nurkowie trenują tu co roku eksplorując dno zalewu, zwłaszcza późną jesienią i wczesną wiosną, kiedy woda jest najbardziej przejrzysta. W zimie przed południem zalew biorą we władanie morsy, podziwialiśmy ich kondycję i wytrzymałość, mocno kibicowaliśmy ale sami trzymaliśmy się suchego brzegu.