Wycieczka do Kalwarii Zebrzydowskiej

przez | 27 sierpnia 2021

w dniu 03.08.2021

W dniu 3 sierpnia 2021 roku, po zmówieniu modlitwy na dobry początek dnia, a także za bezpieczną podróż, wyruszyliśmy w kierunku Kalwarii Zebrzydowskiej. Rozśpiewany bus dowiózł nas pod sam Klasztor Bernardynów. Wzmocnieni napojami i przekąską udaliśmy się w towarzystwie przewodnika na zwiedzanie kompleksu.

Trzeba wiedzieć, że Sanktuarium to nie tylko czterdzieści dwa kościoły i kaplice tworzące Dróżki kalwaryjskie, ale też sztuka, bogata architektura i wspaniałe krajobrazy. Zobaczyliśmy i poznaliśmy historię obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej, do której w przeszłości podróżowali papieże, Jan Paweł II i Benedykt XVI.  W skromnie urządzonym pokoju (dziś powiedzielibyśmy: urządzonym minimalistycznie), w którym kiedyś odpoczywał Jan Paweł II, choć był niewielki a nas było dużo, zrobiliśmy wspólne zdjęcie.

Obejrzeliśmy makietę klasztoru, dróżek, dowiadując się dlaczego Kalwaria nazywana jest Polską Jerozolimą, kim był Mikołaj Zebrzydowski, i gdzie pomieszkiwał gościnny pustelnik. Później odbył się pokaz zdjęć i krótkich filmów z najważniejszych, kalwaryjskich uroczystości.

Oglądając przeróżne, egzotyczne pamiątki, od instrumentów, przez walutę po stroje, dowiedzieliśmy się o działalności misyjnej na terenach Afryki i Ameryki Południowej. W południe odbyła się Msza Święta po której zaspokoiliśmy głód w klasztornej restauracji, by następnie, leniwie popijając włoską kawę w tamtejszej kawiarni, podglądać morze turystów. Oczywiście nie mogliśmy pominąć budki z lodami, i sklepu z pamiątkami.

Wracaliśmy bogatsi o wielorakie doświadczenia, fizyczne (kilka godzin spacerowania z pewnością zmęczyło niejedne nogi), religijne i estetyczne.