Zakopane

przez | 2 lipca 2021

29 czerwca w piękny, słoneczny dzień wyruszyliśmy w drogę autokarem do Zakopanego. Od dawna planowaliśmy ten wyjazd, lecz ze względu na panującą sytuację epidemiczną, wciąż byliśmy w czasie oczekiwania na spotkanie z naszymi ukochanymi Tatrami. Program wycieczki był bardzo bogaty. Już na wstępie dowiedzieliśmy się, że pierwszym punktem naszej wyprawy, będzie msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Ustaliliśmy, że aby zdążyć na czas, możemy zrobić po drodze tylko jeden krótki przystanek. Była to słuszna decyzja, ponieważ przed wjazdem na Krzeptówki, utworzył się gigantyczny korek i o mało nie spóźniliśmy się na mszę. W naszej grupie znajdował się nasz domowy kapelan, dzięki temu zaraz po wejściu do Sanktuarium mogliśmy szybko zorganizować grupę osób posługujących do mszy spośród naszych mieszkańców i pracowników. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie z duchownym, który opowiedział bardzo interesującą historię świątyni. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem jest najważniejszym ośrodkiem kultu Pani Fatimskiej i jednym z najstarszych (po Turzy Śląskiej) sanktuarium fatimskim w Polsce. Opiekę duszpasterską w sanktuarium sprawują księża pallotyni, którzy od 1946 roku są krzewicielami i misjonarzami kultu Matki Bożej Fatimskiej w Polsce.

Głównym obiektem w zespole sanktuaryjnym na Krzeptówkach jest kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej. Świątynia stanowi wotum dziękczynne za ocalenie życia Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981 roku. Budowę kościoła rozpoczęto w 1987 roku. W dniu 13 maja 1990 r., Metropolita Krakowski, ks. kard. Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny pod budowę świątyni – cząstkę kamienia z grobu św. Piotra w Rzymie i kamień z miejsca pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie. W fundamenty kościoła wmurowano także różaniec ofiarowany przez Jana Pawła II oraz zdjęcie Papieża-Polaka. Kościół na Krzeptówkach zaprojektował inż. arch. Stanisław Tylka z Zakopanego, zaś wnętrze świątyni budowano według koncepcji ówczesnego kustosza sanktuarium, ks. Mirosława Drozdka. Poświęcenia kościoła dokonał ks. kardynał Franciszek Macharski w dniu 13 maja 1992 roku.

Najważniejszym wydarzeniem w historii sanktuarium Fatimskiej Pani na Krzeptówkach była wizyta Jana Pawła II w dniu 7 czerwca 1997 roku. Ojciec Święty odprawił w sanktuarium Mszę świętą, a także konsekrował kościół.

Prezbiterium kościoła nawiązuje do tiary papieskiej, zaś tabernakulum zostało przedstawione w formie monstrancji. Powyżej tabernakulum umieszczono figurę Matki Bożej, która „czuwa” nad Najświętszym Sakramentem. Na uwagę w świątyni zasługuje również tron papieski,
z którego Ojciec Św. Jan Paweł II przewodniczył liturgii konsekracji świątyni, a także witraże, w których zobrazowano historię objawień Matki Bożej w Fatimie w 1917 r. oraz związki sanktuarium fatimskiego i sanktuarium na Krzeptówkach ze św. Janem Pawłem II.

Po zakończonym spotkaniu udaliśmy się w dalszą drogę do Zakopanego na polanę Ośrodka Edukacji Leśnej „Leśnik”. Polana znajduje się w malowniczym miejscu na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Po przybyciu na miejsce rozpakowaliśmy prowiant, ponieważ byliśmy już bardzo głodni i zabraliśmy się wszyscy do przygotowywania posiłku. Część grupy zajęła się rozpalaniem grilla, a pozostali zajmowali miejsca na ławeczkach pod wiatą, wyjmowali kanapki, picie, oczekując na ciepłą kiełbaskę z rusztu. Czas szybko mijał, przy akompaniamencie gitary śpiewaliśmy znane i lubiane piosenki. Na koniec naszej wycieczki pojechaliśmy na spacer po Krupówkach, gdzie mogliśmy pooglądać stragany z pamiątkami
i kupić zakopiańskie rękodzieło. Wróciliśmy do Krakowa zmęczeni ale niezwykle zadowoleni, wycieczka dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń i chętnie wrócimy jeszcze kiedyś do tego pięknego zakątka Polski.